انتصاب دکتر عبدالرضا باقری استاد دانشگاه و رئیس اسبق دانشگاه فردوسی مشهد به سمت قائم‌مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

به نقل از پایگاه خبری دانشگاه فردوسی مشهد،

دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حکمی دکتر عبدالرضا باقری، استاد گروه آموزشی بیوتکنولوژی و به نژادی گیاهان زراعی دانشکده کشاورزی دانشگاه و رئیس اسبق دانشگاه فردوسی مشهد را با حفظ سمت ریاست مرکز هیئت‌های امنا و هیئت ممیزه مرکزی وزارت علوم ، به‌عنوان قائم‌مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری منصوب کرد.

متن کامل حکم انتصاب دکتر باقری در سمت قائم‌مقام وزیر علوم به شرح زیر است:

سلام‌علیکم،

با عنایت به‌مراتب تعهد، تخصص، شایستگی و سوابق ارزشمند جنابعالی درزمینهٔ آموزش عالی، به‌موجب این حکم با حفظ سمت به‌عنوان قائم‌مقام این‌جانب منصوب می‌شوید. در انجام این حکم موارد زیر مورد انتظار است:

پیگیری اجرایی شدن برنامه‌های ارائه‌شده به مجلس شورای اسلامی؛

پیگیری امور مربوط به سیاست‌گذاری، نظارت و هدایت امور در ستاد، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری و واحدهای تابعه؛

ساماندهی فعالیت‌های مربوط به تقسیم‌کار و تعیین وظایف در حدود اختیارات واحدها؛

انجام اقدامات لازم به‌منظور ایجاد انسجام و هماهنگی هرچه بیشتر بین کلیه واحدهای ستادی اعم از معاونت‌ها، مراکز و سایر واحدها؛

بدیهی است کلیه معاونان، رؤسای مراکز، سازمان‌های تابعه، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری و سایر مدیران همکاری لازم را در هر سطحی ارائه خواهند کرد.

امید است با استعانت از خداوند متعال و اتخاذ رویکرد توأم با عقلانیت و اعتدال و با رعایت منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید در انجام وظایف محوله موفق باشید.

دکتر عبدالرضا باقری متولد سال ۱۳۳۷ در شهر یزد است. وی استاد پایه ۳۱ دانشگاه فردوسی مشهد هست و تاکنون راهنمایی بیش از ۵۰ پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری را به عهده داشته است.

دکتر باقری دارای آثار علمی متعددی است و تاکنون ۱۱۹ مقاله علمی پژوهشی در مجلات معتبر داخلی، ۴۵ مقاله در مجلات معتبر خارجی، ۱۴۹ مقاله در همایش‌های داخلی، ۴۰ مقاله در همایش‌های بین‌المللی و ۲۷ عنوان کتاب درسی و تخصصی از وی منتشرشده است.

دکتر باقری افزون بر فعالیت‌های گسترده علمی و پژوهشی، مسئولیت‌های اجرایی مختلفی ازجمله ریاست دانشگاه فردوسی مشهد (از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۴)، عضویت در شورای علوم و آموزش عالی، هیئت‌امنای دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور بر عهده داشته و در دولت یازدهم نیز به‌عنوان قائم‌مقام معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج و نیز مشاور وزیر و رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت ممیزه مرکزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خدمت کرده است.

قائم‌مقام جدید وزیر علوم، همچنین افزون بر مسئولیت‌های یادشده، با تأسیس بنیاد دانشگاهی عام‌المنفعه و نیکوکاری بنیاد دانشگاهی فردوسی در دانشگاه فردوسی مشهد، پایه‌گذار بنیادهای خیرین در آموزش عالی کشور بوده است. با توسعه این بنیادها در دولت یازدهم، اکنون شمار بنیادهای خیرین فعال در حوزه آموزش عالی به ۶۵ بنیاد در دانشگاه‌های سراسر کشور رسیده است. شایان‌ذکر است که بنیاد خیرین دانشگاه فردوسی مشهد در ۱۳ سال گذشته توانسته است با جذب کمک‌های مردمی، فعالیت‌های ثمربخشی را در کمک به ارتقا و توسعه فعالیت‌های این دانشگاه داشته باشد.

آشنایی و اشراف دکتر باقری بر حوزه تحت مسئولیت جدید و دارا بودن تجربه‌های مدیریتی موفق از گروه آموزشی، دانشکده، دانشگاه تا ستاد وزارت، انتساب ایشان به خانواده‌ای خوش‌نام، متدین از یزد، حضور فعال و مستمر در جبهه‌های جنگ تحمیلی، برخورداری از سعه‌صدر، قدرت تعامل با همه نیروها، داشتن ابتکار عمل و خلاقیت همراه با حسن تدبیر و انتخاب ایشان به‌عنوان رئیس دانشگاه برتر در دوره مسئولیت در دانشگاه فردوسی مشهد و نیز شناخت درست وی از مسائل آموزش عالی از دیگر ویژگی‌هایی است که می‌تواند به‌عنوان سرمایه‌ای گران‌سنگ در انجام موفقیت‌آمیز مسئولیت در جایگاه قائم‌مقام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به شمار آید.