امضای تفاهم‌نامه همکاری بین پژوهشکده علوم گیاهی و اداره کل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی

با توجه به لزوم برقراری ارتباط منظم و سازمان‌یافته و تعامل هرچه بیشتر نهادهای دانشگاهی و اجرایی و به‌منظور تبدیل یافته‌های علمی و پژوهشی به راهبرد و ابزاری برای اجرا در حفاظت از محیط‌زیست، در آستانه روز جهانی تنوع زیستی، تفاهم‌نامه همکاری بین پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد و اداره کل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی به امضاء رسید.

در مراسمی که در روز سه‌شنبه 31اردیبهشت‌ماه در محل اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان با حضور مدیران و کارشناسان این اداره و همچنین رئیس و مدیران گروه‌های پژوهشی پژوهشکده علوم گیاهی برگزار گردید، در ابتدا آقای دکتر تورج همتی، مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان، ضمن خوش‌آمدگویی و تبیین ضرورت تقویت ارتباطات سازمان حفاظت محیط‌زیست با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، توضیحاتی در مورد وضعیت محیط‌زیست و جایگاه تنوع زیستی در استان ارائه کردند. در ادامه، به‌منظور آشنایی مدیران و کارشناسان اداره کل با آخرین دستاوردهای پژوهشی در پژوهشکده علوم گیاهی در حوزة تخصصی تنوع زیستی گیاهی و وضعیت حفاظتی گیاهان خراسان، آقای دکتر فرشید معماریانی عضو هیئت علمی گروه گیاه‌شناسی و مسئول هرباریوم دانشگاه، سخنرانی خود را در رابطه با همین موضوع ارائه کردند.

سپس آقای دکتر ابراهیم ایزدی، رئیس پژوهشکده علوم گیاهی، با تشریح ضرورت پژوهش‌های اصیل و توجه‌دادن به تنوع زیستی به‌عنوان مفهوم واقعی «راز بقاء»، نکاتی را در خصوص مسئولیت اجتماعی پژوهشگران و مراکز اجرایی در حفظ این موهبت الهی خاطرنشان نمودند. ایشان ضمن تأکید بر توجه بیشتر به مقوله تنوع زیستی و انجام پژوهش‌های مرتبط با این حوزه، به معرفی گروه‌های پژوهشی و جایگاه علمی پژوهشکده علوم گیاهی پرداختند و با اشاره به ظرفیت‌های موجود در این مرکز برای همکاری‌های دوجانبه، آمادگی این مرکز پژوهشی را برای انجام پژوهش‌های بنیادی و کاربردی در راستای اهداف و اولویت‌های اداره کل محیط‌زیست در بخش گیاهی اعلام کردند. در پایان مراسم، تفاهم‌نامه همکاری بین دو طرف به امضاء رسید.

 12